תגיות

, , ,

זה לא מכבר קיבלתי אימייל העוסק ביוזמה חדשה של המשרד הבריטי למיומנויות וחדשנות עסקית Business Innovation & Skills. המשרד השיק היוועצות ציבורית למשך שלושת החודשים הבאים תחת הכותרת  "התייעצות להגברת הבטחון הצרכני על ידי הבהרת חוקי הגנת הצרכן". 

המטרה היא ליצור איזושהיא הרמוניה בין כל חוקי הגנת הצרכן הבריטיים. בנוסף לעצם יוזמת השיתוף, ישנה כאן גם פניה ייחודית לנושא התכנים הדיגיטליים והתעשיות הדיגיטליות: מדיה חברתיים, מיחשוב ענן, משחקי מחשב, שירותי מוזיקה (כדוגמת iTunes) במטרה לפתח סט של חוקים ייעודיים לתכנים דיגיטליים או במילים אחרות לנסות ולהפוך את חוקי הגנת הצרכן לרלבנטיים גם במתחמים המקוונים שבהם מתנהלים חלקים גדולים מחיינו, הדורשים אדפטציה של החוקים הקיימים לזירה החדשה.

ההתייעצות מפרטת אופציות לתחיקה הנוגעת לצרכנות דיגיטלית ומבקשת את התייחסות הציבור אליהן. בין היתר, ההצעה מתייחסת ישירות ובעקיפין למקרים ספציפיים.

שתי דוגמאות: אמזון הורידה את הספר 1984 של ג'ורג' אורוול מהקינדלים של רוכשי הספר בשל בעיות זכויות יוצרים (אבל הרוכשים כבר שילמו על הספר הדיגיטלי); סוני כפתה על משתמשים להשתמש בטלאים (פאטצ'ים) ברגע שהפסיקו להריץ במכשירים הניידים שלהם PSP's; Play Station ועוד, סקריפטים של לינוקס .

על פי ההצעה להאחדה של החקיקה הצרכנית חברות העוסקות בתכנים דיגיטליים לא יורשו לפעול בצורה חד צידית כזו כלפי הרוכשים הבריטיים.

בנוסף, קובעת ההצעה שהזכויות הצרכניות הללו המסווגות מן הצד שכנגד כחובותיהן של החברות המספקות שירותים דיגיטליים אינן חלות רק על חברות שמקום מושבן הוא בבריטניה אלא כלפי כולי עלמא. קרי, מקום מושב החברה אינו רלבנטי כלל ועיקר וללא כל החרגה.

רשת המדיניות הוירטואלית – The Virtual Policy Network  (גוף העוסק בקידום שיח אודות מדיניות הנוגעת לעולמות ומדיה וירטואליים) שהיא ששלחה את הדוא"ל לרשימת התפוצה של חוקרי האינטרנט ואף הפיצה תקציר מעוניינת ליצור תגובה מאוחדת ומשותפת המבוססת על דעת מומחים בתחום (משפטנים ומומחי מדיה).

ההצעה כוללת הגדרות לתכנים דיגיטליים, לשירותים נלווים ועוד ומפרטת אף תרופות וסעדים.

לא נכנסתי לעומק פרטי ההצעה, אני עוד בשלב ההתלהבות מעצם השילוב בין ממשל זמין, שיתוף הציבור והתייחסות למימד הדיגיטלי בעת ובעונה אחת. כמו כן גם בפן המשפטי יש לנו שילוב בין תחום הגנת הצרכן לבין תחום זכויות היוצרים וקניין רוחני באינטרנט.

אזכיר רק שגם בישראל יש לנו שני אתרים – האחד של שיתוף הציבור והשני של תזכירי חקיקה שכבר עסקנו בהם בעבר בהרחבה בטרקלין (ראו כאן מאת יובל רויטמן וכאן פוסט שלי). וזאת בנוסף לאתר וועדת טרכטנברג שקיבלה תגובות מן הציבור במהלך כתיבת הדו"ח (אתר הידברות הסגור כיום לתגובות) ובשבוע שעבר העלתה את אתר המעקב אחר יישום המלצות דו"ח טרכטנברג.

עיון באתר המועצה הישראלית לצרכנות מראה שגם בארץ נראה כי יתעורר צורך להאחדה תחיקתית וכמובן שכרגע אין שום התייחסות מיוחדת לזירה הוירטואלית למעט התיקון לחוק הבזק (איסור שליחת דואר אלקטרוני לגולשים ללא הסכמתם). אך ייתכן וההתעוררות הבינלאומית תשפיע גם על קובעי המדיניות בארץ. במקרה כזה כדאי ללמוד מהבריטיים ולשתף את הציבור בנושא.

מודעות פרסומת