תגיות

,

הקדמה:

בחודש אוגוסט האחרון (2011) נתבשרנו כי הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) התירה לגוגל להפעיל בארץ את שירות Google Street View  כחלק משירות Google Maps. קדם לאישור זה תהליך שימוע ציבורי שנעשה על ידי השר מיכאל איתן באתר שיתוף הציבור, כאשר מרבית המגיבים תמכו בהכנסת השירות לפעולה בארץ. עם זאת, כתנאי למתן האישור לגוגל לרישום מאגר מידע התנתה רמו"ט מספר תנאים. אך לפני ימים ספורים הופעל המאגר האינטרנטי. בסקירה זו אסקור בקצרה מהו השירות הנ"ל, מהם התנאים שהותנו בהקשר להפעלתו והאם התנאים מקויימים בפועל, אז שנתחיל?

גוגל סטריט וויו – גלו את רחובות ישראל והעולם (הסיסמה של גוגל כמובן)

שירות הגוגל סטריט וויו או בקיצור ה – GSV הינו חלק משירות המפות של גוגל והוא מאפשר למשתמשי האפליקציה לראות צילומים פנורמיים (360 מעלות) של רחובות, שטחים ציבוריים, מבני ציבור ואתרים ידועים. השירות החל בשנת 2007 בחמש ערים מרכזיות בארצות הברית הצילומים מתאפשרים באמצעות כלי רכב ייעודיים הנושאים עליהם מצלמות המצלמות באופן היקפי את כל המרחב. באמצעות הפורמט ניתן להלך וירטואלית ברחוב, ניתן לסובב את התמונה, ניתן להצביע על מקום מסוים, לעבור אליו ולהתמקד בו וכד'. השירות מופעל בכל אחת מן היבשות, בכ – 50 מדינות בעולם  החל מארה"ב, דרך סין ותאילנד ועד לניו זילנד, צרפת, בוטצוואנה וישראל.

לגוגל מספר אמצעים תחבורתיים המשמשים לנשיאת המצלמות החל ברכבים ייעודיים דרך תלתי אופן (לפארקים, קמפוסים אוניברסיטאיים ואצטדיונים), אופנועי שלג (לאתרי סקי) ועגלות ניידות (למוזיאונים וגלריות).

מניידות הצילום מועבר החומר הוויזואלי למרכז מידע בארה"ב שם נעשה עליו עיבוד בטרם יתפרסם באינטרנט (מעבר מצילומים למראות פנורמיים; טשטוש וכד').

בארץ מצלמות המצלמות נכון להיום בירושלים, מעלה אדומים, בית"ר עילית, תל אביב, אור עקיבא, חדרה, אור יהודה, יהוד, חולון, מודיעין עילית, רמלה, כוכב יאיר, כפר קאסם, טירה, טייבה, חיפה, כרמיאל, נהריה, מעלות תרשיחא, בית שאן, יקנעם, זכרון יעקב, ערערה, ראש פינה, אשקלון, יבנה, ערד, אופקים, קרית מלאכי, נתיבות, קרית גת, מצפה רמון, ירוחם, עומר ורהט. כמו כן יתכנו צילומים בכבישים המחברים בין הערים; באזורים משיקים בערים סמוכות ובישובים הנמצאים במרחבן של הערים.  עם זאת מציינים בגוגל כי הרשימה אינה תמיד מדויקת במאת האחוזים בשל גורמים שאינם נתונים לשליטתם כגון מחסומי דרכים וכבישים סגורים, תנאי מזג אוויר ועוד.

אז איפה כאן הבעיה?

הבעיה נובעת מן החדירה הפוטנציאלית לפרטיותו של כל אחד מאיתנו. במהלך הצילומים הנערכים במרחב הציבורי נקלטות בעדשת המצלמה דמויות וכן אובייקטים הניתנים לזיהוי כשייכים לאנשים מסוימים (לדוגמה לוחיות רישוי של מכוניות), מרפסת פתוחה בדירה שחזיתה לרחוב הראשי. כלומר הבעיה אינה רק בצילום דמויות ואובייקטים ספציפיים במרחב הציבורי אלא גם בצילום שלא במתכוון של מקומות המוגדרים כרשות היחיד.

אי לכך, הוגדר אוסף תמונות אלו על ידי רמו"ט כמאגר מידע הדורש את אישור רשם מאגרי המידע על פי סעיף 7 לחוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 והוטלו על גוגל חובות הקבועות בחוק לצרכי הגנת פרטיותם של האזרחים כגון שמירה על שקיפות, אבטחת המידע, רישום מאגר המידע כדין והגדרת מטרת המאגר.

במסמך רשמי שהוציאה רמו"ט נקבעו שבעה תנאים לרישום המאגר:

 1. מטרת הקמת המאגר הינה אך ורק בכדי להוות שירות נלווה לשירות Google Maps תוך טשטוש אוטומטי של פנים ולוחיות רישוי.
 2. מינוי גוגל ישראל כמורשית לקבלת כתבי בי-דין בנוגע להפעלת שירות גוגל סטריט וויו בארץ או בנוגע למאגר המידע נשוא הרישום.
 3. גוגל מוחלת על זכותה לטעון כי בתי המשפט בישראל לא רכשו סמכות לדיון בתיקים בנדון.
 4. המידע האישי נשוא המאגר יועבר ישירות לגוגל העולמית, שלא דרך החברות הבנות.
 5. גוגל תיידע את הציבור בכל הנוגע להפעלת השירות מבעוד מועד באמצעות האינטרנט והעיתונות (שני עיתונים יומיים נרחבי תפוצה) תוך מתן פרטים אודות הכוונה להשיק את השירות, מהות השירות, רשימת הערים בהם מתוכננים צילומים בשלושת החודשים הקרובים, כתובת אתר האינטרנט הייעודי של השירות, כתובת אתר האינטרנט של רמו"ט בעניים פניות הנוגעות לשירות. בנוסף ניידת השירות תסומן באופן בולט שיקל על זיהויה ואנשי הצוות יצוידו בעלוני הסבר.
 6. אתר האינטרנט של השירות יכלול מנגנון מקוון (יישום בעברית – דווח על בעיה) שיאפשר לציבור לבקש טשטוש של דמות, בניין או לוחית רישוי של רכב לאחר פרסומם  .
 7. החברה תאסוף את המידע ותספק את השירות תוך יישום עקרונות של Privacy By Design  תוך מינימיזציה של איסוף מידע הניתן לזיהוי ושמירתו.

ומה בפועל?

מחד , טרם עברו ולו 10 ימי חסד (ולא 100 כמאמר הפתגם) מאז שעלה האתר הישראלי לאוויר; מאידך, מדובר בגוגל – חברה מקצועית שבהתייחס להיקף המידע הרב שהיא צוברת אודותינו כל העת ניתן לדרוש ממנה סטנדרטים מחמירים של שקיפות ועמידה בתנאי ההיתר.

אז האתר הישראלי יפה ומסוגנן. הוא כולל בתוכו הסברים אודות טיב השירות ואופן פעולתו. רשימת הערים מפורטת כנדרש  (כפי שפורט לעיל) כולל ההסתייגויות שנתבקשו על ידי רמו"ט " אנו משתדלים לוודא שהמידע מדויק ומעודכן, אך בשל גורמים שאינם בשליטתנו (מזג-אוויר, כבישים סגורים ועוד) ייתכן שהמכוניות אינן פועלות כרגע, או שהן פועלות באזורים שאינם רשומים. במקרים כאלו ננסה לעדכן את הרשימה בהקדם האפשרי. כמו כן, שים לב שכאשר הרשימה מציינת עיר מסוימת, אותה עיר עשויה לכלול ערים ועיירות קטנות יותר שנמצאות במרחק נסיעה ממנה."

בלשונית הפרטיות מס' פריטי מידע:

סרטון אנימציה חביב הממחיש בפשטות הן את פעילות גוגל האוטומטית לטשטוש פנים ואובייקטים מזוהים והן את האופציה לפנות ולבקש טשטוש.

הבהרות של גוגל לציבור הגולשים:

ל  GSV גישה למקומות ציבוריים בלבד

תמונות בstreet view   אינן מופיעות בזמן אמת

אנשים ולוחיות רישוי מטושטשים

תוכלו לבקש טשטוש נוסף של תמונה מסוימת

כיצד לדווח על חשש

בתחתית העמוד קישורים למדיניות הפרטיות הכוללת של גוגל בעברית (לאחרונה אוחדה מדיניות הפרטיות של גוגל כך שתחול על כל האפליקציות אשר בבעלות גוגל כדוגמת ג'ימייל, יוטיוב, פיקאסה וגוגל פלוס) ולתנאים והגבלות ספציפיים של שירות המפות של גוגל (באנגלית ולא זמין בעברית).

בלחיצה על קישור דווח על בעיה (מן הדף הראשי באתר ולא דרך לשונית הפרטיות) מתקבל טופס משוב הכולל את האופציות הבאות:

 • בעיית פרטיות
 • זה מתייחס לתמונה של:
 • פנים של מישהו
 • הבית שלי
 • המכונית שלי או לוחית רישוי של רכב
 • תוכן בלתי הולם
 •  מצאתי בתמונה זו תוכן בלתי הולם, למשל צילום עירום
 •  תמונה זו עלולה ליצור בעית פרטיות עבורי
 •  אחר 

 • אחר
 •  אני מדווח על שגיאה ב-Street View, למשל תמונה שלא נמצאת במקום הנכון, כתובת שגויה או חיצי ניווט בכיוון לא נכון
 •  ברצוני לדווח על איכות תמונה גרועה
 •  תמונה זו עלולה להוות בעיה בטחונית
 •  אחר
 •  יש לי משוב כללי עבור הצוות

לדעתי חסר קישור לאתר של רמו"ט כפי שמשתמע מן התנאים. חשוב להדגיש כי רשמית הקישור לאתר רמו"ט מתבקש דווקא דרך ההודעות לעיתונות שעל גוגל לפרסם בשני עיתונים רחבי תפוצה. אך נראה לי כי מן הסבירות היא שדווקא באתר הקבוע של השירות יהיה קישור קבוע לרשות שהתירה את הפעילות ולא בעיתונות. שהלא ההתוויה לפרסם  קישורים דרך עיתון פיזי (ולא מקוון) שאינו פורמט המאפשר היפר מדיה יש בה רק כדי לצאת ידי חובה ולא די בכך.  

כמו כן, ראו גם כאן בפוסט של גל מור כל מיני שגיאות וטעויות שנמצאו בשלושת הימים שעברו מאז שהושק השירות.

הגוגל סטריט וויו הוא יישום מעולה. אותי הוא שימש אישית לפני שנסעתי לאוקספורד לפני כשנה וחצי. ממש למדתי את כל הדרך מהמלון לקולג' באמצעות הסטריט וויו. אין בכך כדי להפחית מחשיבותה של הפרטיות. על פניו נראה כי גוגל מנסה לעמוד בתנאי ההיתר. הבה נקווה שלא נתבדה.

מודעות פרסומת