הוג לומר כי כל שנותר לעשות עם עיתון מאתמול זה לעטוף בו דגים. חששנו, שאנחנו גוזרים על הפוסטים בטרקלין עתיד דומה. בתקופה האחרונה פוסט רודף פוסט ועוד טרם שמוצה הדיון בפוסט אחד כבר מתפרסם לו פוסט אחר. אז מתוך כבוד לרשומות המתפרסמות בטרקלין, החלטנו ליזום מדור חדש – "החודש בטרקלין". במסגרתו, בסוף כל חודש, נפנה תשומת הלב לפוסטים שהתפרסמו. אז לכל מי שלא הספיק, הנה סיכום קצר של הפוסטים שהתפרסמו במהלך חודש מרץ.

הפרטה, משפט ושינוי חברתי

1. חוק טל: ליאור משעלי הגיבה על עמדתו של השופט גרוניס בפסק הדין בעניין חוק טל, כי יכולתו של בית המשפט להשפיע על המציאות החברתית היא מועטה, ועל דבריה של מירב מיכאלי, כי יכולת האזרח להשפיע אף היא מועטה. לדברי ליאור, מן הראוי ש"גרוניס וחבריו לעליון יילחמו למען הצדק כאילו בלעדיהם לא ייתכן שינוי חברתי והם המוצא האחרון של החלשים והנזקקים, ומרב מיכאלי ושאר אזרחי המדינה ימשיכו לעשות כל שבכוחם לשנות, כאילו לפסיקה ולחקיקה אין שום כוח בשינוי של מציאות חברתית". על כוחו של בג"צ הוסיף נדב פרץ-וייסוידובסקי בתגובות כי "אין גורם שמפחיד בירוקרטיים ישראלים יותר מבג"ץ, ואין טיעון משכנע יותר בעיניהם מאשר 'זה לא יעמוד בבג"ץ".

2. הפרטת הרכבת: המאבק המתוקשר בין שר התחבורה לבין עובדי רכבת ישראל בכל הנוגע להפרטת חלק מפעילות הרכבת עמד במוקד פוסט שהתפרסם על-ידי אפי מיכאלי. אפי התייחס בעיקר לבעייתיות שבשימוש בפסק הדין העקרוני בעניין בית הסוהר  הפרטי בעניין הפרטת הרכבת. זיו, בתגובות לפוסט, הביע פליאה – "בסך הכל עותרים משתמשים בכל תחמושת שהם יכולים למצוא וזה לא משהו בלתי ראוי. בודאי לגיטימי לטעון שכשם שהמדינה חייבת לנהל בתי סוהר, היא גם חייבת לנהל בעצמה את הרכבת".

3. הבטחת הכנסה: אמיר פז-פוקס דן בפסק הדין בבג"ץ 10662/04 חסן (ביטול סעיף בחוק הבטחת הכנסה בעניין בעלות על כלי רכב). לדבריו, "בשורתו של פסק הדין מוגבלת למדי. אין ברירה – העם צריך להמשיך לדרוש צדק חברתי".

4. בחירת הורים: תמי הראל בן שחר עסקה בכוונת משרד החינוך לקדם בחירת הורים בין בתי הספר. לדבריה, מדיניות זו מיועדת להתמודד עם תופעת בתי הספר הפרטיים. עם זאת, מטעמים שונים, בפועל ישנה תוצאה ההפוכה – הגדלת הפערים בחינוך הציבורי בישראל.

דיני עבודה וזכויות עובדים

מעקב אחרי עובדים: פוסט אורח מאת עמי פרנקל ודנה מכניאן ניתח פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט העליון האמריקאי שעוסק בזכותו של מעביד לעקוב אחר עובדיו תוך שימוש ב-gps.  המגיבים לו מיהרו להשיב – "הדין האמריקאי הוא לא בדיוק המקום למצוא בו זכויות עובדים".

מעבר למשפט בספרים…

1. השופט ג'ובראן וההמנון: חודש פברואר הסתיים בדיונים סוערים סביב הימנעות שופט בית המשפט העליון, סלים ג'ובראן, מלשיר את המנון המדינה בטקס לציון סיום כהונתה של הנשיאה ביניש וכניסתו לתפקיד של הנשיא גרוניס. גל אמיר ראה בכך  אקט של מחאה כנגד אפלייתם של ערביי ישראל, בציינו כי "ג'ובראן העומד דומם בשעת שירת התקווה, שר את ההמנון בקול רם וצלול יותר מרבים אחרים שנכחו באולם". אך דניאל מגן, בפוסט תגובה, סבר שמדובר ב "מעשה אישי, שמבטא רגשות ולא מניפסט מדיני".

2. התמשכות ההליכים בבית המשפט: קרן ילין מור חיברה את קוראי הבלוג לקשיי היום יום של ציבור עורכי הדין ותיארה את סיפורו של תיק אחד, שהדיון בו נמשך שנים ארוכות, וסיומו עדיין אינו קיים באופק.

3. בתי משפט בערי השדה: גל אמיר המשיך בסדרת הפוסטים שלו על בתי המשפט בערי השדה. לאחר ביקורים מעוררי השראה בעפולה ובית שאן  הגיע תור בית משפט השלום בעכו. הממצאים? "המדובר בבית משפט חדש ומהודר יחסית, המשרת אוכלוסייה נרחבת. מבחינת המיקום והשירותים הניתנים לבאי בית המשפט עומד בית המשפט בכל סטנדרט אפשרי. 9 בסולם בייניש".

חדשות משפטיות

1. תקנות שעת חירום:  שרון חלבה-עמיר בחנה את הצעת חוק תקנות ההגנה (שעת חירום) (ביטול תקנות), התשע"ב – 2012, והראתה כי על שמו, החוק אינו נושא עימו כל בשורה בכל הנוגע לביטול הוראות תוקפן של תקנות שעת חירום בישראל.

2. דיני ראיות: קרן ילין מור בחנה את פסק-דינו של בית המשפט העליון ברע"פ 10141/09, שעסק במשמעות שיש להעניק להסכמה לחיפוש, כאשר אין סמכות בחוק לעריכתו.

3. שיתוף פעולה עם כתב העת מעשי משפט: לבסוף, החודש פתחנו בשיתוף פעולה עם כתב העת "מעשי משפט". במסגרת שיתוף הפעולה, הועלו לאתר מספר מאמרים שהתפרסמו בכרך האחרון של כתב העת. הציבור הוזמן להגיב ולהתדיין עם כותביהם.  במסגרת זו, הוצג מאמרנו "היכן הבלוגוספירה המשפטית בישראל?"; מאמרו של אמיר פז-פוקס, "משפט תחת מחאה", ומאמרו של חגי קלעי, "אלעד רוט לא הומו: התיאוריה הקווירית בפרקטיקה המשפטית". הפוסטים, והמאמרים המצורפים להם, עוררו תגובות רבות ודיון בין מחברי המאמרים לבין הקוראים והמגיבים. שיתוף הפעולה ממשיך בחודש הקרוב עם פרסום מאמרים נוספים מכתב העת.

בחודש אפריל ימשיך שיתוף הפעולה עם כתב העת "מעשי משפט". צפוי שיתוף פעולה נוסף ומסקרן. בנוסף, נשמח כמובן לפרסם פוסטים אורחים יישלחו לכתובת הדואר האלקטרוני של הבלוג. ונשמח כמובן לכל מחשבה, רעיון או הצעה.

מודעות פרסומת