זהו כבר הפוסט השלישי בו נותן הח"מ לקוראי 'הטרקלין' שירות של ביקורת בתי משפט בערי השדה. כזכור, הביקורת אינה חלילה על רמתם המשפטית של היושבים בדין בבתי משפט אלה, או על כל עניין הנוגע לתיקים הנדונים בהם, אלא מטרתה לתת תשובה מעשית לעורכת הדין המגיעה לאותה עיר שדה מהעיר הגדולה, ושואלת עצמה היכן תוכל לחנות, האם ניתן להגיע למקום בתחבורה ציבורית, והאם תמצא סנדביצ'ים טריים במזנון, או שמא עדיף להוציא יום מחלה, ולהטיל על המתמחה הזוטרה במשרד לעלות על האוטובוס לעכו. – הפנייה היא בלשון נקבה מטעמי נוחות בלבד.

והיום – בית משפט השלום בעכו.

זהו ביקור ראשון של הבלוג הזה במחוז חיפה, לאחר שני סיבובים במחוז הצפון והשיפור ניכר מיד. אל מול האפרוריות של עפולה והכריזמה השלילית המיוחסת שלא בצדק לבית שאן, עומדת עכו, על מגוון חומוסיותיה, הזכרונות מימי דאהר אל עומר, התותחים העתיקים על החומות, ופסל נפוליאון מניף את דגל ישראל על הגבעה. כפי שנראה מייד, גם מדובר בקפיצת מדרגה מבחינת איכותו של בית המשפט.
אז אם חומוס על הבוקר זה לא כוס התה שלי, וגם דאהר אל עומר לא עושה לי את זה, אבל מאיזה שהיא סיבה אני מוצאת את עצמי מוזמנת לבית משפט השלום בעכו. האם אשרוד את ההליך? האם עלי לקפוץ על התיק כמוצאת שלל רב, או באמת עדיף להתפטר ולא להגיע לשם? הנה כל מה שצריך לדעת –

כתובת – רח' יהושפט 15, עכו.

משרת את – תושבי עכו, הכפרים והמועצות האזוריות בסביבה.

תחומי פעולה – רחבים ביותר. המדובר בבית משפט בו עשר לשכות שופטים, העוסקים במשפט אזרחי, משפט פלילי ותעבורה, שני רשמים, ולשכת הוצאה לפועל. למעשה הדבר היחיד שחסר כאן זה בית משפט למשפחה. שירות זה מסופק לתושבי מחוז חיפה שמצפון לחיפה על ידי בית המשפט למשפחה בקריות.

דרכי הגעה – יש להגיע אל עכו מצומת עכו מרכז (לא מאזור חוף התמרים שנמצא בדרום) ז"א בדרך העוברת ליד גבעת נפוליאון, פרק לילי שרון ותחנת הרכבת, הנקראת גם רחוב בן עמי. לאחר שנכנסנו לעיר עצמה, יש לנסוע כקילומטר ברחוב בן עמי, עד שרואים מצד שמאל אנדרטה למשחררי העיר בתש"ח. בפינה השמאלית של הרחוב, יש חנות בגדים בשם "גל האופנה" או משהו כזה. שם פונים שמאלה (אין כיכר, והפנייה קצת מורכבת כי יש אי תנועה באמצע) וממשיכים עוד כמה עשרות מטרים ברחוב. בית המשפט הוא בניין גדול ובולט בצד ימין.

חנייה – רבה ובשפע. כאשר מגיעים לאזור בית המשפט יש לפנות ימינה, לכיוון העיר העתיקה. שם, מייד לאחר הפנייה חניה גדולה, וגם לאורך המדרכה עד החומות חניות המסומנות בכחול לבן. יש להכין כסף בשביל המדחנים. אסור לקחת צ'אנס. הפקחים ערניים מאוד, ולפעמים ירשמו את הדו"ח בתוך חמש דקות מפקיעת מועד הכרטיס.

הבניין – אסתכן בכך שאסגיר את גילי, ואומר שאני עוד זוכר את בניין בית המשפט הישן, שהיה למעשה כוך בחומה, ליד השער. אמנם בהשוואה לכוך ההוא כל שינוי הוא לטובה, אבל בית המשפט הנוכחי עומד בכל סטנדרט בצורה מכובדת גם ללא השוואה. מתי שהוא באמצע שנות התשעים נחנך הבניין הנוכחי. בניין הדור ומפואר בן שלוש קומות, המצופה באבן. הבניין הוא חדש למדי, ונותן תחושה מכובדת. בקומת הכניסה נקודת בדיקה (אל תשכחו להביא תעודה, המדובר בנקודה שיש בה עומס תמידי), ולאחר מכן מזכירויות ולשכות שופטים. בקומת הקרקע לשכת ההוצאה לפועל, המזנון, ולשכות הרשמים. בקומה העליונה – לשכות השופטים. הבניין נאה ומרווח, התור במזכירויות הוא בדרך כלל סביר. מעלית מספקת נגישות נכים לכל הקומות. רמפה לנכים מספקת גישה לבניין עצמו. השירותים הניתנים לקהל בבניין כוללים גם תיבות דואר אישיות לעורכי הדין, שירותי מכונת צילום וכיוצא בזה.

מזנון – המזנון בקומה התחתונה הוא גדול ועשיר. יש בו כעשרים מקומות ישיבה, המספיקים בדרך כלל, וניתן להשיג בו שתיה חמה, שתיה קלה, סנדביצ'ים, סלטים וחביתות. ייתכן שמי שתגיע בשעות הצהריים תרצה לסור לאחר הדיון לאחת המסעדות המזרחיות הידועות בעיר העתיקה.

עישון – הבניין עצמו הוא כמובן אזור ללא עישון.

Claim to Fame – עד כמה שניסיתי לפשפש בזכרוני לא מצאתי דבר מה דרמטי או מיוחד שקרה בבית המשפט הזה, וייתכן שגם זו נקודה חיובית.

לסיכום – המדובר בבית משפט חדש ומהודר יחסית, המשרת אוכלוסייה נרחבת. מבחינת המיקום והשירותים הניתנים לבאי בית המשפט עומד בית המשפט בכל סטנדרט אפשרי. 9 בסולם בייניש.

מודעות פרסומת