כזכור לקוראי הבלוג, החלטתי לתת לקוראינו שירות של ביקורת בתי משפט בערי השדה. הביקורת אינה חלילה על רמתם המשפטית של היושבים בדין בבתי משפט אלה, או על כל עניין הנוגע לתיקים הנדונים בהם, אלא מטרתה לתת תשובה מעשית לעורכת הדין המגיעה לאותה עיר שדה מהעיר הגדולה, ושואלת עצמה היכן תוכל לחנות, האם ניתן להגיע למקום בתחבורה ציבורית, והאם תמצא סנדביצ'ים טריים במזנון, או שמא עדיף להוציא יום מחלה, ולהטיל על המתמחה הזוטרה במשרד לעלות על האוטובוס לעפולה. – הפנייה היא בלשון נקבה מטעמי נוחות בלבד.

והיום – בית משפט השלום בעפולה.

כיצד ניתן לכתוב על המקום בו גדלת? על המקום בו זכית לנצחונותיך הגדולים ביותר, ולתבוסותיך הכואבות ביותר? על הבית? על מחוז החפץ המיתולוגי, האסכטולוגי, הנשגב, הנחשק? ובכל אופן אנסה, ולו רק בגלל שהדיון שלי בטבריה שאמור היה להביא היום ביקורת על בית משפט השלום בטבריה, המצוי בתחנת טגארט היסטורית, נדחה למועד בלתי ידוע.

אז אם אני לא ממש אוהבת גרעינים, וגם 'פלאפל גולני' המיתולוגי זה לא פיסת הסושי שלי, אבל מאיזה שהיא סיבה אני מוצאת את עצמי מוזמנת לבית משפט השלום בעפולה, האם אשרוד את ההליך? האם עלי לקפוץ על התיק כמוצאת שלל רב, או באמת עדיף להתפטר ולא להגיע לשם? הנה כל מה שצריך לדעת –

כתובת – רח' מנחם אוסישקין 42, עפולה.

משרת את – תושבי עפולה, עמק יזרעאל, המועצות האזוריות בסביבה, מגדל העמק, יקנעם, והמשולש.

תחומי פעולה – שתי שופטות ורשם מכהנים כיום בבית המשפט. השופטות עוסקות אך ורק במשפט אזרחי (אך בלית ברירה שומעות גם בקשות להארכות מעצר, צווי חיפוש ומעצר דחופים וכיוצא בזה). לשכת ההוצאה לפועל עליה חלש הרשם נסגרה בתחילת ינואר, והועברה ללשכת ההוצאה לפועל החדשה בנצרת, וכיום תפקידו של הרשם הוא בעיקר שמיעת בקשות רשות להתגונן, ועוד פעולות הנוגעות למשפט האזרחי שלרשם יש סמכות לדון בהן.

דרכי הגעה – רחוב מנחם אוסישקין הוא רחוב החוצה את עפולה ממערב למזרח. ההגעה מתחנת האוטובוס המרכזית של עפולה היא הליכה מייגעת של כקילומטר ברגל, ואינה מומלצת לעדינות מבינינו, שסוחבות עמן אף מזוודה כבדה ובה תיקים. ברכב קל למדי להגיע. כיום ניתן להיכנס לעפולה מכיוון צפון מערב, או מכיוון דרום (שתי כניסות מצפון מזרח – כיוון טבריה, וממזרח – בית שאן, פחות רלבנטיות ויותר מסובכות). יש כביש טבעת המחבר בין שתי הכניסות. יש להגיע אל הכניסה הצפונית, ולהתחיל בנסיעה דרומה ברחוב המכונה רחוב חטיבה תשע. מימינכם תראו בכניסה עצמה תחנת מכבי אש ולאחר מכן בית ספר, ו'היכל תרבות' גדול. לאחר כמה כיכרות ניתן יהיה לראות בצד שמאל סניף דואר. יש להמשיך דרומה (לא לפנות) וכיכר אחת לאחר מכן להיכנס ימינה לרחוב מנחם אוסישקין, ובית המשפט הוא הבניין הראשון בפנייה הזו ימינה.

חנייה – ברחוב מנחם עצמו אין חנייה, ויש להיזהר מלחנות בכחול לבן או חלילה באדום לבן, שכן עפולה נחנה בפקחי חנייה חדי עין ומהירים. לאחר הפנייה לרחוב מנחם אוסישקין ניתן לפנות שוב ימינה, לרחוב שלום עליכם, ולחפש חנייה שם. עד לפני כמה שבועות היה שם מגרש חניה גדול וחינמי, אבל היום יש על המגרש שלד של בניין.

הבניין – בית המשפט שוכן בבניין דו קומתי מגודר, שנבנה בשנות השישים, ושימש זמן מה כמשכן המוסד לביטוח לאומי. בשנות השבעים החל הבניין לשמש כבית משפט. הבניין הוא ישן והתשתיות אף הן ישנות. בבניין קומת קרקע ובה מזכירויות. לשכתו של הרשם בקומפלקס של שני קרוונים המחובר לקומת הקרקע של הבניין, ומופרד ממנה בדלת ברזל שרק המאבטחים בנקודת האבטחה יכולים לפתוח עם זמזם. בקומה העליונה שני אולמות משפט, ולשכות השופטות מחוברות אליהן מאחור. אין מעלית. לרוב מלאים האולמות (במיוחד זה הימני, הקטן) עד אפס מקום, וקהל רב יושב על שני ספסלי עץ קטנים במסדרון שבין שני האולמות. המזכירויות אינן עמוסות מאוד, והשירות אדיב ומכובד. שירותים נגישים לקהל בקומה השנייה, ליד אולמות הדיונים. נקודת אבטחה מצויה ליד המדרגות בעליה לקומת השופטים, אך גם מי שמגיע למקומות אחרים בבניין נדרש להגיע לשם ולהיבדק.

מזנון – אין בבית המשפט או בטווח של כמה עשרות מטרים משם. מי שמאוד לחוץ יכול לחזור כ-150 עד 200 מטר צפונה ברחוב חטיבה תשע, ובכיכר של הדואר יש כמה מקומות שמוכרים סנדביצ'ים וקפה. מי שלא רוצה או לא יכול לעשות את המאמץ שיביא סנדביצ'ים מהבית וקפה בתרמוס.

עישון – הבניין הדו קומתי הוא כמובן אזור ללא עישון. יש מעין רחבה בכניסה, בין הגדר לבין הכניסה לבניין, שם יש ספסל המיועד למעשנים.

Claim to Fame – בבית משפט זה אירעו לי אירועים דרמטיים לרוב, שייראו לקורא מן השורה, בייחוד אם הוא ממשרד גדול בתל אביב, כזוטי דברים שאינם ראויים לאזכור. תהילתו של בית משפט זה, אם כן, צריכה להתבסס על העובדה שבו החל את דרכו השופט תיאודור אור, שהגיע ממנו ממש עד לבית המשפט העליון.

לסיכום – המדובר בבית משפט קטן ומיושן, המשרת אוכלוסייה נרחבה מאוד. האווירה היא אווירה ביתית, האופיינית לבתי משפט בערי השדה. יתרונו של בית המשפט ביחס האדיב והחם שניתן לקבל במזכירויות. המיקום, במרכז העיר, הרחק מהתחנה המרכזית, העדרו של מזנון, בעיות החנייה וגילו של הבניין, מפחיתים את הציון. 6+ בסולם בייניש.

מודעות פרסומת